Resolution 827 – dialogues
23 apr 2015
Kunstenaars, theoretici en curatoren bespreken manieren waarop kunst zou kunnen ingaan op de traumatische geschiedenis van voormalig Joegoslavië.
- Prijs
- Aangepaste entreeprijs museum + € 2,50 toeslag Public Program
- Locatie
- Teijin auditorium, Stedelijk Museum Amsterdam
- Tijd
- 23 apr 2015, 17.00 tot 19.30
- Taal
- Engels
- Toegang
- tickets
Met trots presenteert het Stedelijk Museum in nauwe samenwerking met het Museum voor Hedendaagse Kunst in Belgrado een paneldiscussie in het kader van Global Collaborations: Resolution 827 - Dialogues. Kunstenaars, theoretici en curatoren komen bijeen om na te denken en te discussiëren over manieren waarop kunst zou kunnen omgaan met traumatische gebeurtenissen, en hoe ze deze voor het voetlicht zou kunnen brengen. Welke rol kan kunst spelen en vanuit welk standpunt kan een kunstenaar spreken over de (on)mogelijkheden om een oplossing te vinden voor een traumatisch conflict zoals dat waarin Joegoslavië uiteenviel? De paneldiscussie wordt georganiseerd in aansluiting op de tentoonstelling Resolution 827 in Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, om het debat aan te zwengelen over gedeelde pijnpunten van de republieken uit het voormalig Joegoslavië en Nederland, zoals de volkerenmoord in Srebrenica, waar het Internationaal Tribunaal voor Misdrijven in Voormalig Joegoslavië (ICTY) nog altijd onderzoek naar doet.
MEER INFORMATIE OVER DE SPREKERS
Zoran Erić (Novi Sad, Servië, 1968) is kunsthistoricus, curator en docent. Hij behaalde zijn Ph.D. aan de Bauhaus Universiteit in Weimar. Hij werkt als hoofdcurator bij het Museum voor Hedendaagse Kunst (MoCA) in Belgrado. Zijn belangstelling gaat onder meer uit naar ontmoetingspunten in de stedelijke geografie, spatio-culturele discoursen en theorieën over radicale democratie. Hij woont en werkt in Belgrado.
Jason File (Marquette, Michigan, VS, 1976) is kunstenaar, docent en openbaar aanklager voor oorlogsmisdrijven. Hij is afgestudeerd in Fine Arts aan het Chelsea College of Arts in Londen en aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag (2013). Daarnaast heeft hij menswetenschappen, sociale wetenschappen en rechten gestudeerd aan Yale (1998), Oxford (2000) en Yale Law School (2004). Hij heeft verschillende kunstprijzen gewonnen. File heeft deelgenomen aan solo- en groepstentoonstellingen in Europa en de Verenigde Staten. Hij woont en werkt in Den Haag.
Arno van Roosmalen (Twello, 1959) studeerde in 1989 af aan de Universiteit van Groningen in kunstgeschiedenis en sociale geografie. Hij is directeur van Stroom Den Haag, centrum voor beeldende kunst, architectuur en stedenbouw (initiator van See You in The Hague). Van Roosmalen werkte eerder als adviseur bij het Mondriaan Fonds, als programmacoördinator bij TENT, Rotterdam en als curator van de stadscollectie bij het Boijmans Van Beuningen Museum in Rotterdam. Van Roosmalen publiceert regelmatig in tijdschriften en catalogi. Hij woont en werkt in Den Haag.
Dr. Damir Arsenijevic (Tuzla, Bosnië en Herzegovina, Joegoslavië, 1977) is werkzaam op het gebied van kritische theorie en psychoanalyse. Met zijn kunst en theoretische interventies creëert hij een kader waarbinnen pijnlijke onderwerpen na de oorlog en de volkerenmoord in voormalig Joegoslavië kunnen worden besproken. Hij was in 2011/2012 een Fulbright Visiting Scholar en professor aan het Department of Rhetoric van de University of California in Berkeley. Op dit moment is hij een Leverhulme Fellow aan De Montfort University in Leicester in Groot-Brittannië, waar hij het project Love after Genocide leidt. Hij richtte in Bosnië-Herzegovina het Psychoanalytisch Seminar Tuzla op dat de publieke ruimte openstelt voor onderzoek naar de rol van het onbewuste bij oorlog en genocide.
Milica Tomić (Belgrado, Servië, 1960) werd geboren in Belgrado, Joegoslavië. Haar werk behoort tot het domein van de conceptuele kunst. In haar werk richt Tomić zich op het onderzoeken, openbaren en tot publiek debat maken van kwesties met betrekking tot politiek en economisch geweld, trauma en sociaal geheugenverlies. Ze richt specifieke aandacht op de problemen die ontstaan als gevolg van een te nauw samengaan van het privéleven en de politiek. In reactie op de inzet voor sociale verandering en de nieuwe vormen van collectiviteit die deze teweegbrengt heeft Milica Tomić haar individuele manier van werken ingewisseld voor een collectieve werkwijze. Ze is één van de oprichters, en lid, van de nieuwe Joegoslavische kunst-/theoriegroep “Grupa Spomenik” [Monument Group] (2002). Ook is ze oprichter van het project Four Faces of Omarska (2010). Milica Tomić is hoofd van het Institute of Contemporary Art aan de Technische Universiteit van Graz en docent van het Politics of Memory programma aan de Trondheim Academy of Fine Art/NTNU in Noorwegen (2014/15). Ze heeft meegedaan aan internationale tentoonstellingen zoals ‘After Year Zero and Forensis’, Kiev Biënnale (2015); HKW Berlijn (2014); Odessa, Biënnale (2013); de 10e Biënnale van Sharjah (2011); Manufacturing Today/Trodheim Biënnale (2010); de 15e Biënnale van Sydney (2006); Populism, National Museum of Art Oslo/Stedelijk Museum, Amsterdam-Frankfurt Kunstverein (2005); de 8e Biënnale van Istanbul (2003); de 50e Biënnale van Venetië (2003); de 49e Biënnale van Venetië (2001); de 24e Biënnale van Sao Paulo (1998); en meer.
MEER CONTEXT: SEE YOU IN THE HAGUE
See You in The Hague is een cultureel programma over Den Haag als Internationale Stad van Vrede en Recht. Het programma is een initiatief van Stroom Den Haag.
In het kader hiervan is van 22 maart tot 12 april de tentoonstelling A Crushed Image (20 years after Srebrenica) te zien bij Stroom Den Haag. De tentoonstelling gaat over de nasleep van de gruwelen die in Srebrenica plaatsvonden en toont werk van Peter Koole en Jason File. Het feit dat in Den Haag ook Joegoslavië Tribunaal is gevestigd, maakt de tentoonstelling extra relevant / geeft de tentoonstelling extra lading. Voor meer info: www.stroom.nl